Για την πέμπτη θέση η Εθνική Νέων Ανδρών-Επικράτησε με 67-52 του Μαυροβουνίου

Χωρίς να συναντήσουν δυσκολίες οι παίκτες της Εθνικής Νέων Ανδρών, επικράτησαν με 67-52 του Μαυροβουνίου.

Η νίκη δίνει το δικαίωμα στην ελληνική ομάδα να διεκδικήσει την 5η θέση στην τελική κατάταξη αύριο στις 15.45 απέναντι στο νικητή της αναμέτρησης Τουρκία-Λιθουανία.

Η Ελλάδα δεν αντιμετώπισε στην πραγματικότητα απέναντι στο Μαυροβούνιο, το οποίο νίκησε για δεύτερη φορά στη διοργάνωση. Το 4-18 (6:45) δίνει το στίγμα των πρώτων λεπτών και του αγώνα. Ο Κώστας Μίσσας είδε τους παίκτες του να μπαίνουν στο παρκέ αποφασισμένοι, χρησιμοποιώντας και τον πληγωμένο τους εγωισμό από το αποτέλεσμα του χθεσινού αγώνα ως κίνητρο. Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μεγάλωσε, φτάνοντας στο +17 (9-26, 09:00) και αργότερα στο +19 (16-35, 15:00).

Το Μαυροβούνιο έκανε την πρώτη του προσπάθεια να επιστρέφει στο παιχνίδι, με ένα 6-0 μείωσε στους 13 πόντους (22-35, 17:35) και πλησίασε στους 11 με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (26-37).

Η διαφορά ανέβηκε προς στιγμήν με την επιστροφή στον αγώνα (26-39, 21:00), αλλά τα επόμενα λεπτά ανήκαν στο Μαυροβούνιο. Η ελληνική ομάδα έδειξε να χάνει τη συγκέντρωσή της, είχε πρόβλημα στο ριμπάουντ και στις επιθετικές της επιλογές και το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να πέσει για πρώτη φορά μετά το δεύτερο λεπτό του αγώνα και το 2-6, κάτω από τους έξι πόντους (38-43, 25:15). Οι Έλληνες παίκτες αντέδρασαν άμεσα και με εμφατικό τρόπο. Με ένα 17-0 ανέβασαν και πάλι το δείκτη τη διαφοράς, τον έφτασαν στο +22 (38-60, 31:10), δίνοντας ουσιαστικά πρόωρο τέλος στον αγώνα. Το μόνο που κατάφερε το Μαυροβούνιο ήταν να μειώσει την απόσταση (49-62, 3512) με τον αγώνα να κλείνει με το τελικό 52-67.

Δεκάλεπτα: 10-26, 26-37, 38-56, 52-67
Μαυροβούνιο (Παβίτσεβιτς): Φάτιτς, Μούσοβιτς, Ζίζιτς 4, Βούσοβιτς 10, Βρμπιτσα 4, Μούγκοζα 9, Μίκοβιτς 5, Μρντακ 4, Νίκολιτς 10, Πάβιτς 6, Λάτκοβιτς

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 6 (7ρ, 3 α), Λαρεντζάκης, Παπαπέτρου 18 (6ρ), Καραμαλέγκος, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2 (5ρ), Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 7 (9ρ, 3 α), Μελισσαράτος, Αγραβάνης 16 (7ρ), Καμπερίδης 9 (5ρ), Γόντικας 9 (3ρ)