Δεύτερη νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για την Εθνική Νεανίδων-Επιβλήθηκε με 54-40 της Σουηδίας

Την δεύτερή της επιτυχία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νεανίδων γνώρισε η Εθνική μας ομάδα που επικράτησε με 54-40 της Σουηδίας. Οι διεθνείς μας είχαν από την αρχή το προβάδισμα και με αυτή τη νίκη λογικά γλυτώνουν την τελευταία θέση στον όμιλο.

Από την αρχή της αναμέτρησης η ομάδα του Ευριπίδη Μελετιάδη μπήκε συγκεντρωμένα και δυνατά (18-8 στο 11). Στα τελευταία λεπτά πριν το ημίχρονο και στις πρώτες στιγμές της επανάληψης η Σουηδία ροκάνισε τη διαφορά (25-24 στο 21).
Από κείνο το σημείο η Εθνική Ομάδα ξεκίνησε τη δική της αντεπίθεση (33-24 και 46-33) και έφτασε να προηγηθεί και με + 15 (52-37) λίγο πριν τη λήξη του ματς.
Η Εθνική Νεανίδων έπαιξε καλή άμυνα (22 κλεψ.) οδηγώντας τη Σουηδία σε σχεδόν διπλάσια λάθη (29 έναντι 17).

Δεκάλεπτα: 8-16, 21-25, 31-36, 40-54
ΕΛΛΛΑΔΑ (Μελετιάδης): Κιλαζίδου 8(2), Πολύζου 2, Γεροστεργίου 4, Θεοδώρου, Παυλοπούλου 10(8 κλ.), Χριστινάκη 17(2/2τρ.), Καραμπάτσα 5(5κλ.), Στεφάνου, Μαντά, Φασούλα 8, Μπότση.

*Στον άλλο αγώνα του ομίλου: Πολωνία - Τουρκία 65-53