«Οδηγεί την κούρσα» στην Α΄ ΕΚΑΣΧ ανδρών η Γαλάτιστα

Δυνατή αναμέτρηση διεξήχθη στο κλειστό γήπεδο του Πολυγύρου με νικήτρια την Γαλάτιστα, κόντρα στην πολύ μαχητική και «διαβασμένη» Νέα Καλλικράτεια με 89-61. Έτσι διατήρησε το αήττητο και οδηγεί μόνη της την κούρσα του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας ξεκίνησε πολύ δυνατά με καλές άμυνες και έξυπνες επιθετικές λύσεις από τις δύο ομάδες και πήγαινε πόντο-πόντο το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η νικήτρια προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό της και να πάει την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων με το κλείσιμο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο παρά τις αξιόμαχες προσπάθειες των φιλοξενούμενων η διαφορά μεγάλωνε και επιβλήθηκε τελικά με 28 πόντους διαφορά.
Δεκάλεπτα: 19-21, 46-36, 67-47, 89-61.
ΑΟ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ (Γεωργάκας-Βουλκίδης): Παπαδόπουλος, Κουλαξής 19(2), Βαλασίδης 5(1) , Ματσούκης 3, Πέτρουλας 5(1), Δάγκας 4, Μπέλλος 2, Τερζής 3, Τσιούντος 11, Νουκάρης 24(4), Γιαλιάς, Παπαϊωάννου 13.
ΝΕΑ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑ (Βλόστος): Μενεξής Σ., Μενεξής Ν., Βετόπουλος 14(2), Χατζηγιοβανάκης 3, Δόμπρογλου, Παραγκός, Κατσαρός, Σελεμενάκης 7, Χατζηαλέξης, Καλιμαυκίδης 2, Κανάκογλου 19(1), Κωνσταντινίδης 16.