Δεύτερη ήττα του Αισχύλου στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ από το Cafe Times-Αναλυτικά τα παιχνίδια της αγωνιστικής

11. SBC                                             5                    0-5

Παιχνίδι με δύο διαφορετικά πρόσωπα έγινε το Σάββατο στο γήπεδο της ΕΚΟ, καθώς στην κάθε ομάδα ανήκε από ένα ημίχρονο. Το πρώτο ανήκε στους γηπεδούχους, που με όπλο το γρήγορο παιχνίδι τους προηγήθηκαν με 28-15. Το δεύτερο όμως ανήκε στους φιλοξενουμένους, που με την γνωστή σφιχτή τους άμυνα ροκάνιζαν τη διαφορά σταδιακά και τελικά κατάφεραν να κερδίσουν με 47-49, εκμεταλλευόμενοι και το μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο τους. MVP των νικητών και του αγώνα ο Ιμιτρζίδης με 19 πόντους.
Διαιτητές: Κατούδης-Ταξιλταρίδης
Δεκάλεπτα: 6-6, 28-15, 40-33, 47-49
ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ (Σιταρίδης): Μανθόπουλος, Κατσαμάγκας, Εμμανουήλ 13(1), Παραμανίδης (1), Σιταρίδης 9, Κεραμιδάς 12(2), Παπαποστόλου 4, Ιωαννίδης 2.
CAFE TIMES (Καζαντζίδης): Κώστας, Σαπουτζής 5(1), Παναγιωτίδης, Λεμονίδης 10, Ιμιρτζίδης 19, Φούτσης, Ζελελίδης 6, Καραμπάσης 4, Γιαννακόπουλος 2, Χολερίδης 3.

Ντέρμπι για ένα ημίχρονο ήταν το παιχνίδι αυτό, καθώς μετά το 34-32 του ημιχρόνου η ομάδα της Medical πάτησε το γκάζι και δεν άφησε περιθώρια αντίστασης στην  ομάδα της SBC.
Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Medical να προηγείται οριακά με 18-19 με τον Θεοδοσιάδη να είναι εξαιρετικός πετυχαίνοντας στο διάστημα αυτό 11 πόντους, μεταξύ των οποίων και ένα εκπληκτικό τετράποντο με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Το ημίχρονο έκλεισε με 34-32 υπέρ της SBC, που είχε εξαιρετική πολυφωνία στην επίθεση, ενώ η  Medical δυσκολευόταν να βρει λύσεις στην κλειστή ζώνη της ομάδας της SBC.
Το δεύτερο ημίχρονο όμως εξελίχθηκε σε μονόλογο της Medical, αφού πλέον ανέβηκε επιθετικά και ο μέχρι τότε άποντος Στυλιανού, που ηγήθηκε της ομάδας του με 15 πόντους, ενώ η ομάδα της SBC είχε σοβαρό επιθετικό πρόβλημα, αφού αποχώρησε τραυματίας ο αρχηγός Παζαρλής στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου.
Από τους νικητές ξεχώρισαν οι Θεοδοσιάδης, Φελουκίδης και Στυλιανού, ενώ από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Γρηγοριάν και Γκοτζαμανίδης.
Διαιτητές: Τσανακτσίδης-Καμηλάρης
Δεκάλεπτα: 18-19, 34-32, 40-51, 53-69
SBC (Παζαρλής): Οικονομόπουλος 5, Στεργίου , Παζαρλής 9, Γρηγοριάν 19, Τάνης 10 (1), Αργυρόπουλος 4, Γκοτζαμανιδης 6.
ΜΕDICAL (Κουλαξής): Στυλιανού 15 (2), Θεοδοσιάδης 15 (1), Φελουκίδης 14 (2) Κουλαξής, Αναστασιλάκης Χρ. 4, Αναστασιλάκης Αθ. 12, Αναστασιλάκης Κ. 9.

Σε έναν πολύ ενδιαφέροντα αγώνα, το CAFE TIMES κατάφερε να κερδίσει τον Αισχύλο με 60-54, εκμεταλλευόμενο για μία ακόμα φορά την (σήμα κατατεθέν πλέον) δυνατή του άμυνα με περιορισμό των βασικών ατού των αντιπάλων και τον πλουραλισμό του στην επίθεση.
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ καλά για τους γηπεδούχους, που προηγήθηκαν ακόμα και με 10 πόντους διαφορά δίνοντας εικόνα νικητή μέσα στο γήπεδο. Ωστόσο τα επόμενα δύο δεκάλεπτα ανήκαν καθαρά στους φιλοξενουμένους, οι οποίοι πλησίασαν σιγά σιγά στο σκορ, ισοφάρισαν στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και κλείσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 9 πόντους (36-45). Στην τελευταία περίοδο, η προσπάθεια του Αισχύλου να ανατρέψει την κατάσταση δε στέφτηκε με επιτυχία, καθώς σκάλωσε πάνω στους καταπληκτικούς Λεμονίδη και Ιμιρτζίδη, που μοιράζονται το MVP των νικητών. Από τους ηττημένους προσπάθησαν οι Αμπατζόγλου και Χριστοφορίδης.
Διαιτητές: Γαζέτας-Λαϊδης
Δεκάλεπτα: 14-4, 31-29, 36-45, 54-60
ΑΙΣΧΥΛΟΣ (Νασάγκας): Λιούμπας 6, Ρουμελιώτης, Καζακίδης, Κωσταβέλης 4, Νασάγκας 7(1), Αμπατζογλου 19, Κοντόπουλος, Χριστοφορίδης 18(3).
CAFE TIMES (Καζαντζίδης): Κώστας 2, Σαπουτζής 8, Παναγιωτίδης 2, Λεμονίδης 21(3), Ιμιρτζίδης 19, Φούτσης, Ζελελίδης 6(2), Χολερίδης, Αλεξιάδης 2.