Διαφορά 30 πόντων στην Καλλιθέα για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης

Εύκολο πέρασμα από το κλειστό της Καλλιθέας για το Μέγα Αλέξανδρο Ηλιούπολης επί της ομάδας του Εύριπου όπως φαίνεται από το τελικό 52-82.

Οι νικητές χωρίς να φορτσάρουν ιδιαίτερα κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο να επιβάλλουν ένα γρήγορο ρυθμό και να πάρουν διαφορά 30 πόντων. Όπως ήταν αναμενόμενο ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε, καθώς το ενδιαφέρον και το κίνητρο για μια ευρύτερη νίκη είχε ατονήσει. Οι ελλιπείς γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν και εκμεταλλευόμενοι ορισμένες βιαστικές επιλογές και λάθη των παικτών του Μέγα Αλέξανδρου σε άμυνα και επίθεση, κράτησαν τη διαφορά σε υποφερτά  επίπεδα.

Δεκάλεπτα: 10-26, 19-49, 34-69, 52-82
Διαιτητές: Τσάμης-Λαϊδης
ΕΥΡΙΠΟΣ (Παπαλύρας): Καλύμνιος  10, Σαμαράς  15(1), Λιάμπας  14(4) , Γιαννέρης  4, Παπαλύρας  , Κουμαρίδης  9.
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΗΛIOYΠΟΛΗΣ (Σταυρόπουλος): Κολογοσίδης  2, Γεράκης  10, Θρασυβουλίδης  21(2), Στυλίδης  4, Πανταχός  11, Αλμπανίδης  9(1), Καραντάκης  2, Ικιούζης  14(2), Καρατζίβας  6, Σταυρόπουλος 3.