Συντριβή του Λαμπίρη από την Τουρκία στο Παγκόσμιο Σχολικό-Για τις θέσεις 9-16 θα αγωνιστεί η Ελληνική ομάδα-Σοβαρός τραυματισμός του Σκόρδα-Στιγμιότυπα από την χθεσινή νίκη επί της Γαλλίας

Σαφώς ανώτερη η ομάδα της Τουρκίας επικράτησε με 68-37 των Εκπαιδευτηρίων Λαμπίρη και προκρίθηκε στην οκτάδα του Παγκοσμίου Σχολικού Πρωταθλήματος που συνεχίζεται στο Λιμόζ της Γαλλίας. Οι νικητές πήραν μεγάλο προβάδισμα μετά τη δεύτερη περίοδο και το διεύρυναν στην τελευταία.
Η Ελληνική ομάδα είχε την υποστήριξη των παικτριών του Αριστοτελείου Κολεγίου όμως αυτό δεν ήταν αρκετό.
Δεκάλεπτα: 16-14, 20-36, 32-52, 37-68

Πολύ άτυχος ο Σκόρδας

Η ελληνική ομάδα έχει ήδη χάσει έναν από τους καλύτερους παίκτες της, τον Παντελή Σκόρδα που  τραυματίστηκε στο δεξί του πόδι κατά τη διάρκεια του πρώτου λεπτού του πρώτου αγώνα και πρέπει να είναι στο γύψο για τρεις μήνες. Ο παίκτης δεν θα είναι σε θέση να αγωνιστεί στην τελική φάση του Πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων και δεν θα δώσει το παρών με την εθνική ομάδα στις υποχρεώσεις του καλοκαιριού.