Τo πανόραμα της έβδομης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ-Μόνη αήττητη η New Advert

Με τα παιχνίδια της έβδομης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ το περασμένο Σαββατοκύριακο. Αναλυτικά τα αποτελέσματα ήταν:

2.   NEW ADVERT                                   12                    6-0
3.   KYANA                                               12                     5-2
4.   SBC "ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ"                   10                     3-4
5.   ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ ΕΛΑΙΩΝΕΣ             9                     4-1
6.   ΧΕΙΜΑΡΡΟΣ                                      9                     3-3
7.   MEDICAL                                           9                     2-5

MEDICAL – COCA COLA 3E  66-68

Στο παιχνίδι του Σαββάτου η ομάδα της Coca Cola επικράτησε δίκαια και πιο εύκολα απ’ όσο δείχνει το τελικό σκορ 66-68. Είχε το προβάδισμα σταθερά σε όλο το παιχνίδι και τη μέγιστη διαφορά στους 10 πόντους 3 λεπτά πριν τη λήξη. Η σχετική νωθρότητα στην άμυνα της έδινε κατά διαστήματα στη Μεντικαλ  ευχέρεια στο σκοράρισμα,  ως επί το πλείστον από κοντά, καθώς ήταν ιδιαίτερα άστοχη στα μακρινά σουτ  (1/20 τρίποντα ) . Οι κλασικές επιθετικές λύσεις των νικητών Μουρίκης και Εμμανουηλιδης σκόραραν 48/68 πόντους της ομάδας τους , ιδιαίτερα ο δεύτερος σχεδόν με απόλυτη ευστοχία . Από τους γηπεδούχους ο Φελουκιδης με drives απέναντι σε όλη την άμυνα σκόραρε 25π . Στο τέλος η διαφορά χαλάρωσε τους νικητές και με διαδοχικά κλεψίματα οι ηττημένοι μείωσαν τελικά στους 2. Σημαντική ατυχία για την ηττημένη ομάδα η αποχώρηση του μοναδικού ψηλού της Μαου, με τραυματισμό σε κρίσιμο σημείο , όπου ο Μουρίκης (που δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχος μέχρι τότε) με δυο διαδοχικά τρίποντα ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι .
Δεκάλεπτα : 14-16, 26-29, 49-50, 66-68.
Διαιτητές : Καλφοπουλος-Κασολης
MEDICAL (Καζακος): Γαλανης 8 , Στυλιανου 7, Μαου 12, Θεοδοσιαδης 2, Φελουκιδης 25(1), Κουλαξης , Καζακος 2 , Τζαβαρας 2 , Τσουκαλας 7.
COCA COLA 3E (Πλακιδας): Τζηλιας 8, Θεοδωριδης , Ανδρεου 4, Πλακιδας 2, Χατζόπουλος 3 (1) , Νταντος , Ορφανουδάκης , Λεμονας 3 , Εμμανουηλιδης 22, Μουρίκης 26(4).

Σε ένα από τα πιο αμφίρροπα και δυνατά παιχνίδια του πρωταθλήματος του ΑΣΕΘ μέχρι τώρα, οι πρωτοπόροι New Advert επιβλήθηκαν πολύ δύσκολα του περσινού πρωταθλητή Ιπποκράτη με 65-62, παίρνοντας προβάδισμα στο σκορ μετά το 1ο δεκάλεπτο κυριολεκτικά στο τελευταίο λεπτό. Πάνοπλη εμφανίστηκε η ομάδα New Advert στο γήπεδο απέναντι σε έναν ελλιπή αλλά αξιόμαχο όπως αποδείχθηκε Ιπποκράτη σε ένα ματς που τα είχε όλα: δυνατές μονομαχίες, ωραία καλάθια, διακύμανση στο σκορ και αγωνία μέχρι το τέλος! Οι νικητές προηγήθηκαν με 19-17 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά ο Ιπποκράτης επανήλθε στο 2ο και πήρε "κεφάλι" στο σκορ με μικρές διαφορές (5-7 πόντους) που κατάφερνε να διατηρεί με τρομερή αλλά και ηρωική εμφάνιση από τους παίχτες του μέχρι το τελευταίο λεπτό, παρά τη μεγάλη πίεση και τις περισσότερες λύσεις που διέθετε η πολύ αθλητική ομάδα της New Advert. Η πίεση αυτή απέφερε στο τέλος καρπούς, όταν η κόπωση αλλά και η φθορά από τα φάουλ λύγισαν τον Ιπποκράτη και βοήθησαν τη New Advert να πάρει τη νίκη και να διατηρήσει το αήττητο σερι της στο φετινό πρωτάθλημα του ΑΣΕΘ. Οι νικητές είχαν μεγάλο πλουραλισμό επιθετικά, χτυπώντας κυρίως κοντά στο καλάθι είτε άμεσα είτε μετά από επιθετικό ριμπάουντ, τομέας που αποδείχθηκε ακρογωνιαίος λίθος για την επικράτησή τους. Κύριοι εκφραστές οι Πλιόσκας Θωμάς και Φαρμάκης, με πολλές βοήθειες απο Πλιόσκα Βασίλη και Ψύλλα. Από τον Ιπποκράτη που αγωνίστηκε ουσιαστικά με μια πεντάδα (Χαλατσάκος, Σύρος, Νικολαϊδης, Ταλιώτης και Γιαγκόπουλος) με τις "παλιοσειρές" Βλάχο, Δαλαμπίρα και Κουμαρά να τους δίνουν ανάσες, υπό την καθοδήγηση του τραυματία Προδρομίδη, όλοι υπερέβαλαν εαυτόν. Στο τέλος του αγώνα υπήρξαν εκατέρωθεν φιλοφρονήσεις για τις προσπάθειες όλων των αθλητών. Αξίζει να σημειωθεί ότι αν και υπήρξαν μεμονωμένα παράπονα προς τους διαιτητές και από τις 2 πλευρές, μεταξύ των αθλητών δεν ακούστηκε το παραμικρό, ενώ σε μια κίνηση fair-play, όταν παρατηρήθηκε πρόβλημα στην ηλεκτροδότηση στην πλευρά που έκανε επίθεση ο Ιπποκράτης στην 4η περίοδο, οι 2 ομάδες συμφώνησαν να αλλάξουν γήπεδο στα 5 λεπτά ώστε να συνεχιστεί ο αγώνας κι ενημέρωσαν για την πρόθεσή τους διαιτητές, ωστόσο δε χρειάστηκε να συμβεί αυτό, καθώς το πρόβλημα αποκαταστάθηκε.
Δεκάλεπτα: 19-17, 25-30, 42-49, 65-62.
Διαιτητές: Τσαρδούλιας, Κουτσομάρης.
NEW ADVERT (Τσαβέας): Κολυμβάνος, Πλιόσκας Θ. 19, Μαυρίδης 4(1), Ποτουρίδης 2, Πλιόσκας Β. 8(1), Σαρικου 7(1), Κανέλλης, Φαρμάκης 20(2), Ψυλλάς 5.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Προδρομίδης): Κουμαράς, Νικολαίδης 19, Βλάχος, Χαλατσάκος 14(1), Σύρος 10(1), Δαλαμπίρας, Ταλιώτης 8(1), Γιαγκόπουλος 11(3).

HERBORIA – SBC «ΕΥΡΩΝΟΣΗΛΕΙΑ» 56-64

Στο παιχνίδι που ολοκλήρωσε την αγωνιστική το βράδυ της Κυριακής, η ομάδα της SBC επέστρεψε στις νίκες καθώς επιβλήθηκε της μαχητικής HERBORIA ΜΕ 64-56.
Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο και κακό ποιοτικά, βρίσκοντας τις ομάδες ισόπαλες στο τέλος του στο 10-10.
Η δεύτερη περίοδος όμως ανήκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους, που βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με διψήφια διαφορά (20-31).
Η HERBORIA προσπάθησε να αντιδράσει στην Τρίτη περίοδο, ευστοχώντας σε αρκετά (ελεύθερα) σουτ, ωστόσο τα δύο τρίποντα του Τάνη στο διάστημα αυτό διατήρησαν τη διαφορά περίπου στα επίπεδα του ημιχρόνου.
3 λεπτά πριν το τέλος, οι γηπεδούχοι ξαναπλησίασαν στους 5 πόντους, αλλά η αστοχία τους στο τέλος (1/6 βολές, 0/2 τρίποντα) σε συνδυασμό με την καλή διαχείριση του αγώνα από τους αντιπάλους τους δεν τους επέτρεψε να πετύχουν τελικά την ανατροπή.
Πολύ καλό το κλίμα του αγώνα μεταξύ των παικτών, παρά τις δυνατές μονομαχίες κάτω από τα δύο καλάθια.
Δεκάλεπτα: 10-10, 20-31, 40-49, 56-64.
Διαιτητές: Λαϊδης, Μοσχάς.
HERBORIA (Ζελελίδης): Παναγιωτίδης, Καραμπάσης 2, Σαπουτζής 13(3), Ιμιρτζίδης 18, Διαμαντίδης 2, Ζελελίδης 12(2), Κώστας, Σιμωνίδης, Λεμονίδης 9.
SBC (Παζαρλής): Γεροθανάσης 10, Κωνσταντινίδης 4, Παπαθανασίου 11(1), Παζαρλής 4, Βλαχάκης 17, Τάνης 10(3), Αργυρόπουλος 8.