Ανετη επικράτηση με πολύ καλή απόδοση για τους παίδες του Αρη στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα-Φωτορεπορτάζ από το ντέρμπι του Βορρά με την Ασπίδα Ξάνθης

Εχοντας προβάδισμα από τα πρώτα λεπτά ο Αρης κατάφερε να επικρατήσει με άνεση της Ασπίδας Ξάνθης με 49-74, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο 43ο Πανελλήνιο Παίδων που συνεχίζεται για δεύτερη μέρα στα Τρίκαλα.

Ο Αρης με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα πεντέμισι λεπτά με 2-9. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (3-13) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 13-18. Οι «κίτρινοι» ξαναπήραν προβάδισμα μεγαλύτερο των δέκα πόντων, ενώ στο 18ο λεπτό έφθασε τους 20 (18-38). Το πλεονέκτημα για τους Θεσσαλονικείς παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και έτσι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.
Δεκάλεπτα: 7-15, 20-38, 37-55, 49-74
Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσολάκος
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαχαρίδης): Τσέκης 2, Αρβανιτάκης 2, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 7(1), Ναλμπάντης, Πάτσης 9(1), Κουρτίδης 21(2), Τσουράπας 5, Παυλάκης 3(1).
ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος 3(1), Τρετιάκοβ 7, Κογκαλίδης 7, Καλαϊτζίδης 14(1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 8, Ζούντσας 4, Αλτίνης 17(3), Γκούθας 1, Σιδηροηλίας 7(1), Γουναρόπουλος 4.