Νικηφόρο ξεκίνημα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα για την Εθνική Νεανίδων-Επιβλήθηκε με 62-41 της ΠΓΔΜ

Με όπλο την άμυνα η Εθνική Νεανίδων ξεκίνησε νικηφόρα τους αγώνες της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 (Β’ Κατηγορίας) που γίνεται στο Σεράγεβο.

Μετά από καλή εμφάνιση επικράτησε με 62-41 της ΠΓΔΜ έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, κέρδισε τη μάχη των ριμπάουντ, ενώ πίεσε και πολύ τις αντιπάλους. Η τετράδα των Ελενας Τσινέκε, Δανδουλάκη, Κολλάτου και Καρλάφτη σήκωσε το βάρος στην επίθεση, με τον ομοσπονδιακό τεχνικό Γιάννη Γερεουδάκη να χρησιμοποιεί όλες τις αθλήτριες του προκειμένου να τις έχει ετοιμοπόλεμες για τη συνέχεια της διοργάνωσης. Η Εθνική αύριο στις 17.15 θα αντιμετωπίσει την Ιρλανδία.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο. Μπήκε δυνατά στο παρκέ όπου αρχικά ξέφυγε με 10-4 και 16-6. Οι αντίπαλες μείωσαν σε 16-12, αλλά Κολλάτου με συνοπτικές διαδικασίες έκανε το 21-13. Η Εθνική πήρε πολλές λύσεις από τις Δανδουλάκη και Ελενα Τσινεκέ ανεβάζοντας τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (27-15 στο 17ο λεπτό και 32-19 λίγο πριν τη συμπλήρωση του 20λεπτου).

Η Εθνική συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς με την διαφορά να φτάνει και στο +18 στην τρίτη περίοδο (43-25) με την Κολλάτου να έχει ζεσταθεί για τα καλά στην επίθεση, ενώ ήρθαν και πολλές βοήθειες από τον πάγκο. Ένα τρίποντο από την Καρλάφτη  έκανε στο 33ο λεπτό το 58-38 και λίγο αργότερα η Τζανετάτου έγραψε το 62-40. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε 62-41 υπέρ της Ελλάδας που σημείωσε μια άνετη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-6, 32-21, 48-34, 62-41
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκρακη 5(1), Τζανετάτου 2, Τσινέκε Ε. 10 (5 ασιστ), Παναγιωτοπούλου, Κολλάτου 13(1τρ., 4 κλ.), Τσινέκε Κ. 3(1), Βιντσιλαίου 4, Σταυροπούλου, Γεροστεργίου, Αναστασοπούλου 2, Καρλάφτη 10, Δανδουλάκη 13 (8 ριμπ.).
ΠΓΔΜ: Ντονέσκα 4, Γιοβανόφσκα 2, Σπιρόφσκα 11(1), Ανταμόφσκα 10, Τολέβσκα, Κρστεβσκα Κ. 3, Ραφαϊλόφσκα, Ντίμοβα 9, Λάμτσε, Κρστεβσκα Α. 2, Τοντέβσκα.