«Κατέρρευσαν» στο τέλος οι γυναίκες του Ολυμπιακού-Ηττα με 83-63 στην Κωνσταντινούπολη-Δημητράκου: «Πάμε να πάρουμε τα άλλα δυο ματς»-Παντελάκης: «Συνεχίζουμε τον αγώνα μας για πρόκριση»-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Η Γιακίν Ντογκού πήρε τη νίκη που ήθελε, απέναντι σε έναν Ολυμπιακό που αδικείται από το τελικό σκορ. Η ελληνική ομάδα βρέθηκε ακόμη και μπροστά στο σκορ, ήταν μόλις δύο πόντους πίσω από την αντίπαλό της πέντε λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά δέχθηκε ένα 20-0 με την αυλαία να πέφτει με το τελικό 83-63, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Eurocup.

Το σκηνικό που στήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο θα το βλέπαμε να επαναλαμβάνεται αρκετές φορές στη διάρκεια της αναμέτρησης. Την τουρκική ομάδα να ξεφεύγει, τον Ολυμπιακό να κάνει την αντεπίθεσή του και ξανά το ίδιο. Έτσι το 13-5 (4’40’’), έγινε 13-12 6’30’’). Το 21-20 (11’) έγινε 33-25 (15’42’’).  Η Ζωή Δημητράκου έγραψε το 34-33 (18’12’’), με τη γηπεδούχο ομάδα να φτάνει ως το +10 (49-39, 24’10’’) στα μισά της τρίτης περιόδου. Καλτσίδου και Δημητράκου έκαναν την ανατροπή ως το 51-49 (27’), ενώ η δεύτερη, μαζί με τη Λικέντρα Τζόνσον έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (56-57, 29’20’’).

Όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα ήταν ντέρμπι ως το φινάλε του. Φτάνοντας στα μισά της τέταρτης περιόδου με τον ηλεκτρονικό πίνακα να δείχνει 63-61 (34’47’’), η άποψη αυτή ενισχύθηκε. Κάπου εκεί όμως ο Ολυμπιακός φάνηκε να παθαίνει μπλακ άουτ επιθετικά. Δέχθηκε ένα 20-0, για να διαμορφωθεί το 83-61 με 32’’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Το τελικό 83-62 έκανε η Ζωή Δημητράκου με 2/2 από τη γραμμή της φιλανθρωπίας.

Δεκάλεπτα: 19-17, 41-33, 58-57, 83-63
Διαιτητές: Τσεμπίσεφ, Βελίκοφ, Τσίτσι
ΓΙΑΚΙΝ ΝΤΟΓΚΟΥ: Τσακίρ 4, Ελντεμπρίνκ 9, Ρόμπινσον 16, Χόλινγκσγουορθ 9, Μπασαράν, Κάρσον 16, Βάντερσλοοτ 15, Φιράτ, Τσαγκλάρ 14
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 3 (8 α.),Μάλτση 11, Παπαμιχαήλ 2, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 12 (6ρ), Γιοβάνοβιτς, Κοσμά, Καλτσίδου 13, Δημητράκου 15, Κάιζερ 5

Παντελάκης: «Συνεχίζουμε τον αγώνα μας για πρόκριση»

Ο β’ προπονητής του Ολυμπιακού, Γιώργος Παντελάκης δήλωσε στο osfp.gr : «Παίξαμε καλά για τρία δεκάλεπτα. Στην τελευταία περίοδο χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Σε αυτό το επίπεδο η έλλειψη συγκέντρωσης δεν συγχωρείτε και κάπως έτσι ήρθε το αποτέλεσμα αυτό. Συνεχίζουμε τον αγώνα μας για πρόκριση στην επόμενη φάση».

Δημητράκου: «Πάμε να πάρουμε τα άλλα δυο ματς»

Η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 15 πόντους, Ζωή Δημητράκου δήλωσε μετά το ματς στο osfp.gr: «Η αλήθεια είναι ότι στο πρώτο ημίχρονο μας κόστισε η άμυνα. Δεν συνηθίζεται για τη δική μας άμυνα να δεχόμαστε 41 πόντους. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε και μειώσαμε το σκορ. Στην επίθεση ήμασταν αρκετά εύστοχες. Όμως η αντίπαλός μας βρήκε λύσεις στην τελευταία περίοδο και έτσι ήρθε αυτό το σκορ. Δεν πρέπει να μας πτοεί αυτή η ήττα. Χάσαμε στην έδρα της πρωτοπόρου και πάμε να πάρουμε τα άλλα δυο ματς».