Πήρε και τη διαφορά ο ΑΟ Σερρών-Στιγμιότυπα από τη νίκη επί της Ασπίδας Ξάνθης

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι ο ΑΟ Σερρών κατάφερε να υπερκεράσει το εμπόδιο της μαχητικής Ασπίδας Ξάνθης κερδίζοντας με 65-56 και καλύπτοντας τη διαφορά της ήττας από τον αγώνα του πρώτου γύρου.

Στο 15ο λεπτό οι Σερραίες ανέβασαν τη διαφορά στο +10 (30-20). Η Ασπίδα με 0-10 σερί ισοφάρισε και κατόρθωσε να προσπεράσει στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου (33-34).

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενες φάνηκαν πολύ απειλητικές (37-44, 3:28), αλλά με ηγέτιδα τη Τόγα το «τριφύλλι» εξασφάλισε εκ νέου το προβάδισμα (46-44).

Έως το 34' το ματς ήταν ντέρμπι (50-48). Στο τέλος όμως οι αθλήτριες του Κώστα Δώδου βελτίωσαν την άμυνά τους, έκλεψαν μπάλες, μάζεψαν τα ριμπάουντ και με υψηλή ευστοχία από μέση και μακρινή απόσταση (ιδιαίτερα από την Μαραγκού) σημείωσαν τη τέταρτη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

3:28 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου η Τζιαμπάζη τραυματίσθηκε στο αριστερό γόνατο κι έκτοτε δεν αγωνίσθηκε, ενώ το ίδιο συνέβη στο 18ο λεπτό με την Μεχμέτ Ουστά των φιλοξενουμένων.

Η Ασπίδα είχε πολύ σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων και δεν άντεξε μέχρι το φινάλε.

Μετά το τέλος του αγώνα οι νικήτριες γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο τα γενέθλια της Μαρίνας Μπακιρτζίδου, όπως μπορείτε να δείτε στην φωτό.

Δεκάλεπτα: 18-11, 33-34, 46-44, 65-56
Διαιτητές: Πράττος-Τσαλκιτζής Αρ.
ΑΟ ΣΕΡΡΩΝ(Δώδος): Μαραγκού 17(4), Τόγα 20(3), Μπακιρτζίδου Μ. 6, Τζιαμπάζη 6(2), Λαδοπούλου Κ. 3, Βλαχβέη 3(1), Νασιάκου 10.
ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Καρά Αχμέτ): Μεχμέτ-Ουστά, Καραλίδου Σ. 18(4), Κουτρουβέλη, Καρακώστα 9, Παπαχρυσοβέργη, Καραλή 2, Σουλιώτη 13, Σακουλάκη 14(2).