Υποβιβάζεται στην Α2 γυναικών ο Αρης-Ηττήθηκε στο κρίσιμο ματς από τον Πανιώνιο με 74-58

Δεν ήταν αυτός έπρεπε ο Αρης στον κρίσιμο σημερινό αγώνα για την παραμονή στην Α1 γυναικών  και γνώρισε την ήττα με 74-58 από τον Πανιώνιο. Έτσι του χρόνου η ομάδα των «κιτρίνων» θα αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία.
Αυτό το αποτέλεσμα οδηγεί στην τοπική κατηγορία τον ΑΟ Σερρών από την Α2 Βορρά, ενώ στον αντίστοιχο όμιλο του Νότου παραμένει ο Αρης Πετρούπολης.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με καμία να μην μπορεί να ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς. Στην δεύτερη περίοδο όμως οι παίκτριες του Πανιωνίου μπήκαν πιο δυνατά και τρέχοντας ένα επί μέρους σερί 19-7 ξέφυγαν με +12(35-23).

Οι φιλοξενούμενες αντέδρασαν και με οκτώ σερί δικούς τους πόντους μείωσαν τη διαφορά σε 36-31, ενώ λίγο πριν φύγουν οι ομάδες για τα αποδυτήρια έριξαν τη διαφορά στο καλάθι(38-36).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμούς και παρουσιάζοντας ένα πολύ καλό πρόσωπο τόσο την άμυνα όσο και στην επίθεση ξέφυγαν και πάλι στο σκορ. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Πανιώνιος σημείωσε 21 πόντους στην τρίτη περίοδο, σε αντίθεση με τον Άρη που πέτυχε μόλις 6.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες της ομάδας της Θεσσαλονίκης προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρους τους σκορ όμως η διαφορά που είχε ήδη χτίσει ο Πανιώνιος δεν τους επέτρεψε να το πετύχουν. Έτσι ο Πανιώνιος έκανε το 3-2 στην σειρά των αγώνων με τον Άρη και πανηγύρισε την παραμονή στην Α1 Γυναικών.

Δεκάλεπτα: 14-12, 38-36, 59-42, 74-58
Διαιτητές: Λιότσος, Καρπάνος

Πανιώνιος(Τσίκληρας): Πέτερσεν 15(1), Χίλι  14, Μπότσαρη 6, Θεοδωρομανωλάκη 5(1), Στεφανίδου 6, Πατεράκη 11, Τζόουνς  12(1), Γρηγορίου 5(1).
Αρης(Κουλακιώτης-Μακρής): Κιλαζίδου, Καραβέλη, Γράψα, Κουφογιάννη 9, Τσινέκε Ε. 20(3), Παπαρδέλα, Τράντα 3, Μοντγκόμερι 6, Γκλεζάκη 7, Μακένζι 13.