Παρά ένα… εκατό για τους εφήβους του Δούκα-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από τη νίκη επί του Εργοτέλη

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες ο Δούκας επικράτησε με 57-99 του Εργοτέλη ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, όμως ο Δούκας κατάφερε στο έκτο λεπτό να προηγηθεί με 7-16. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα πόντους, αλλά οι Κρητικοί κατάφεραν και μείωσαν σε 17-22 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Αθήνας ξαναπήρε κεφάλι και μάλιστα με διαφορά 30 πόντων (24-54) στο ημίχρονο, «κλειδώνοντας» από νωρίς τη νίκη. Στην επανάληψη το προβάδισμα μεγάλωσε κι άλλο για τον Δούκα, φθάνοντας  και το +35 (32-67) στο 26ο λεπτό για να τελειώσει ο αγώνας με το επιβλητικό 57-99.

Δεκάλεπτα: 17-22, 24-54, 46-72, 57-99
Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Ξέρας
Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 1, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (1), Βασιλείου 6, Χασάπης 22 (2), Μανιάδης 11, Πετροσιάν 6, Κεφαλογιάννης 5, Μέτα, Αναστασάκης.
Δούκας (Παπαδόπουλος): Δούβλης 6, Καράμπελας 7 (1), Καμπερίδης 18 (1), Ρογκαβόπουλος 8, Καρακατσάνης 8, Ψαρράς 8, Σακελλαρίου 7 (1), Προίσκος 6, Σωτηρίου 7, Γκίνης 8, Δραγάτης 8, Λιούνης 8.

Παπαδόπουλος: «Βελτιωθήκαμε μετά τη δεύτερη περίοδο»

Ο προπονητής του Δούκα Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Δυστυχώς η ομάδα του Εργοτέλη δεν ήρθε πλήρης στους αγώνες, καθώς οι τέσσερις μεγαλύτεροι σε ηλικία παίκτες του έμειναν στην Κρήτη για να διαβάσουν. Έτσι αναμενόμενα δεν παρουσιάστηκαν τόσο ανταγωνιστικοί. Παρόλα αυτά τα παιδιά που έπαιξαν προσπάθησαν, αλλά οι δικοί μας παίκτες βελτιώθηκαν μετά τη δεύτερη περίοδο και πέτυχαν μια άνετη νίκη. Πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα».