Πρώτη επιτυχία για τον Προμηθέα Πάτρας-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα από το παιχνίδι με τον Πιερικό Αρχέλαο

Την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας που επικράτησε με 76-61 του «οικοδεσπότη» Πιερικού Αρχέλαου.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Προμηθέας πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Η διαφορά έφθασε το νταμπλ-σκορ (20-10) στο έβδομο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 30-18. Οι γηπεδούχοι με την συμπαράσταση του κόσμου τους, κατάφεραν να μειώσουν σε 35-30 στο 19ο λεπτό, καθώς βελτιώθηκαν σημαντικά στην άμυνα.

Η ομάδα της Πάτρας έδειξε από την αρχή της τρίτης περιόδου τη διάθεσή της να «καθαρίσει» το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 51-34 στα πρώτα πέντε λεπτά της. Ο Πιερικός όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει σε 55-48 στο 29’ και σε 58-52 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου.
Ένα 7-0 για την ομάδα της Αχαΐας έφερε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο νούμερο και αυτή διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 30-18, 40-32, 58-51, 76-61
Διαιτητές: Παντελίδης-Σπυρόπουλος
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος 1, Τσιακμάς 7 (1), Κουμουνδούρος 2, Κυριλής 18 (2), Μαντζούκας, Δατσιάδης 2, Σανδραμάνης 23 (4), Μπαρδάκας, Βυρλάς 17, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 6, Γραμματικός.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 2, Ταβαντζής, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 12 (2), Παρμακτσίδης 9, Τζιοβάρας 2, Χατζηλάμπρου 7 (1), Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 22, Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης 2.

Κεσαπίδης: «Πετύχαμε τον στόχο μας»

Ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας Ανδρέας Κεσαπίδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα:

«Θέλαμε να ξεκινήσουμε με το δεξί το τουρνουά, ξέροντας ότι θα έχουμε δύσκολο έργο καθώς αντιμετωπίζαμε την διοργανώτρια ομάδα με τον κόσμο στο πλευρό της. Ελέγχαμε τον αγώνα από την αρχή, όμως κάποια λάθη έφεραν τον Πιερικό κοντά στο σκορ. Τελικά πετύχαμε τον στόχο μας και προετοιμαζόμαστε πλέον για το επόμενο παιχνίδι».