Επέστρεψε στη Γ΄ Εθνική η Ελευθερούπολη

Η Ελευθερούπολη νίκησε το Δημοκρίτειο Κομοτηνής 68-58 στον τελικό του Final Four της Α΄ΕΚΑΣΑΜΑΘ ανδρών και επέστρεψε πανηγυρικά στη Γ΄ Εθνική, καθώς ολοκλήρωσε τη χρονιά με 30 νίκες και καμία ήττα.

Οι Καβαλιώτες ήταν η καλύτερη ομάδα στον τελικό, αφού προηγήθηκαν με 42-25 στο ημίχρονο και ανέβασαν τη διαφορά μέχρι το +19 στην τρίτη περίοδο. Το Δημοκρίτειο προσπάθησε να αντιδράσει και εν πολλοίς τα κατάφερε, καθώς πλησίασε μέχρι τους έξι πόντους στο 39′ (64-58), στο τέλος όμως η Ελευθερούπολη αποδείχθηκε ψύχραιμη και πήρε τη νίκη-άνοδο.

Ο τελικός στιγματίστηκε πάντως από επεισόδια που έγιναν στις κερκίδες του «Φίλιππος Αμοιρίδης» μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων στις αρχές της τέταρτης περιόδου, με αποτέλεσμα να διακοπεί για περίπου 10 λεπτά.

Δεκάλεπτα: 19-14, 42-25, 54-42, 68-58
ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ (Παπαδόπουλος): Μουλάκης 4 (1), Στυλίδης 18 (2), Ρότσας 6 (2), Απαζίδης 6 (2), Παπαδόπουλος Λ. 2, Λαζαρίδης, Αδαμόπουλος 14 (2), Βοϊβατόπουλος 18.
ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ (Δόλωμα): Ζολώτας 3 (1), Στασινόπουλος 7, Ιωσηφίδης 18 (4), Γιαννακόπουλος 4, Νταγιάντης 6 (2), Μπούντας 6, Ρυακιωτάκης 6, Οικονομάκης 8 (1).

Πηγή: kavala-sports.gr