Με πρωταγωνιστές Κεραμάρη και Μαρκούδη στα πλέι-άουτ η ΔΕΗ

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον αρχηγό της Βαγγέλη Κεραμάρη  και τον Γιώργο Μαρκούδη που πέτυχαν τους 48 από  τους 58 πόντους της ομάδας τους, η ΔΕΗ επικράτησε στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος της Γ1 ΕΚΑΣΘ για τον πρώτο όμιλο με 58-51 της Ολυμπιάδας Άνω Πόλης.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος στο πρώτο ημίχρονο με σκορ 29-25. Όμως με επιμέρους σκορ σερί 18-7 στο τρίτο δεκάλεπτο η ΔΕΗ προηγήθηκε με 15 πόντους διαφορά (47-32). Οι παίκτες των φιλοξενούμενων πίεσαν στο τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφεραν να μειώσουν έως τους 5 πόντους (54-49), όμως ο Κεραμάρης ήταν ψύχραιμος στο τέλος στις βολές και η ΔΕΗ έφτασε σε αυτή την πολύτιμη νίκη.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ομάδα του Δαμιανού Αμανατίδη πηγαίνει στα πλέι-άουτ για να διεκδικήσει την σωτηρία της με αντιπάλους τον Μέγα Αλέξανδρο Μελισσοχωρίου και τον Ορφέα Σουρωτής.
Δεκάλεπτα: 16-17, 29-25, 47-32, 58-51
Διαιτητές: Αναστασιάδης-Γαβρίδης
ΔΕΗ (Αμανατίδης) : Δημόπουλος, Παπαρδέλης, Μαρκούδης 24, Αμανατίδης 4, Ζήκος 4(1), Γιατσίδης, Κεραμάρης 24(6), Βούλγαρης, Γεωργακάκης 2.
ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΝΩ ΠΟΛΗΣ (Ιγνατίδης) :  Αποστολίνας 6, Σηκωτίδης 2, Κρικώνης 13(1), Ιγνατίδης, Γαλλής 3(1), Τερζάκης 16(2), Γερολυμάτος, Χρυσής 2, Σιδέρης 9, Δαύρος.