Break στο «Ιβανώφειο» και 2-1 για τον Φάρο Κερατσινίου

Ο Φάρος έκανε το break μέσα στο «Ιβανώφειο» επικρατώντας του  Ηρακλή με 79-70 (2-1 στη σειρά των τελικών) και πλέον με νίκη την Τετάρτη στο Κερατσίνι παίρνει το δεύτερο εισιτήριο της ανόδου.

Οι παίκτες του Σάββα Συμεωνίδη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι προηγήθηκαν με 17-6 στο 8΄ διατηρώντας διψήφια διαφορά σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Στην πορεία, ο Ηρακλής με όπλο τα σουτ από την περιφέρεια κατάφερε να μειώσει (39-42 στο 24′ και 41-44 στο 26΄), ενώ στην τελευταία περίοδο πίεσαν ακόμη περισσότερο, καταφέρνοντας με γκολ φάουλ του Ρουτκάουσκας να φέρουν  στο 37′ το ματς στα ίσια (65-65).

Η απάντηση από πλευράς Φάρου ήταν άμεση, δύο τρίποντα των Καράμπουλα και Δημάκου και ένα καλάθι του Σκορδίλη έκαναν το 73-65, ο Γιαννακίδης με νέο τρίποντο και ο Ρουτκάσουσκας έγραψαν το 70-75 αναπτερώνοντας τις ελπίδες του «Γηραιού». Η αστοχία σε δύο τρίποντα ήταν καθοριστική για τη συνέχεια με τον Φάρο να κερδίζει το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 11-19, 28-35, 47-55, 70-79
Διαιτητές: Δεσλής-Τζαφλέρης-Βαρδάλος
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 11 (3), Γιαννακίδης 9 (3), Τότσιος 2, Ονάσογλου 3 (1), Δέσπος 11, Χρυσόπουλος, Γκαγκαλούδης 12, Ρουτκάουσκας 10, Χείλαρης 5 (1), Καλαϊτζίδης 7 (1).
Φάρος (Συμεωνίδης): Σκορδίλης 12, Καράμπουλας 13 (1), Μπατής, Πετροδημόπουλος, Λιακόπουλος 15, Κακαρούδης 19 (2), Δημάκος 9 (1), Κατούφας 4.