Κυπελλούχος Πολεμικής Αεροπορίας 2016-2017 το 1ο ΚΕΠ Χορτιάτη-Επικράτησε με 52-47 της 116 ΠΜ Αραξου (Πάτρα)

Στο κλειστό Γήπεδο του ΠΑΟΚ (PAOK Sports Arena) διεξήχθη σήμερα Τρίτη 13 Ιουνίου ο τελικός του κυπέλλου της Πολεμικής Αεροπορίας (ΠΑ), με αντιμέτωπες τις ομάδες του 1ου ΚΕΠ (Χορτιάτης Θεσσαλονίκης) και της 116ΠΜ (Άραξος Αχαϊας) και νικήτρια την πρώτη με 52-47.

Οι δύο ομάδες διατηρούν μια μακρόχρονη παράδοση παρουσίας στον τελικό του θεσμού και τέθηκαν αντιμέτωπες για ακόμα μία χρονιά, με νικήτρια αυτή τη φορά την ομάδα του Χορτιάτη.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα του 1ου ΚΕΠ (Χορτιάτης), καθώς προηγήθηκαν με 15-1 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 17-5, ενώ στη συνέχεια κυριάρχησε η δύναμη και μαχητικότητα του συνόλου των παικτών, πάντα σε πλαίσιο αθλητικής και συναδελφικής ευγενούς άμιλλας. Η ομάδα του Χορτιάτη διατήρησε τη διαφορά που κέρδισε στο πρώτο ημίχρονο και δεν άφησε την αντίπαλη ομάδα να προηγηθεί σε κανένα σημείο του αγώνα, αν και μείωσε σε 46-45 με αλλεπάλληλα εύστοχα σουτ πίσω από τη γραμμή του τριπόντου μερικά λεπτά πριν το τέλος. Το φινάλε βρήκε νικητές και κυπελλούχους τους παίκτες της ομάδας του Χορτιάτη που πανηγύρισαν δεόντως το πολυπόθητο τρόπαιο.

Στο τέλος του αγώνα βραβεύτηκαν οι διαιτητές, η γραμματεία καθώς και το μέλος του ΔΣ της ΚΑΕ ΠΑΟΚ Αριστοτέλης Καρακούσης για την ευγενική παραχώρηση του γηπέδου.

Δεκάλεπτα: 17-5, 28-23, 41-35, 52-47
Διαιτητές: Καραβίτης-Μαραμής-Βόντζα
1ο ΚΕΠ Χορτιάτη (Κωτούλης-Καρσλιδης): Μαρκίδης Σ. 17 (1), Μούρτζιος, Μαυρέλης 4, Βλαγκόγιας, Μαρκίδης Δ. 2, Πανταζής 2, Παναγόπουλος 7, Γκανάλας, Ντελιορτζίδης 4, Παλέγκας, Κουρδούμης 6, Φλιάτης 10 (2).
116 Π.Μ. Αράξου (Ξενούλης-Δελέγκος): Χρυσόπουλος, Σταθόπουλος 3(1), Βαλκανας 14(3), Κουκουλομάτης, Αναστασίου 2, Γουβέλης 7, Μισιώνης 2, Αλεξόπουλος 10(2), Παννέτας 7, Βασιλάκος 2.