Διαφορά 30 πόντων για την Εθνική Νέων Γυναικών στην πρεμιέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Β΄ κατηγορίας-Επικράτησε με 72-42 της Ισλανδίας-Μεγάλη εμφάνιση από την Φασούλα

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Γυναικών (Β’ κατηγορίας) που διεξάγεται στο Εϊλάτ του Ισραήλ η Εθνική Ομάδα. Επικράτησε με 72-42  της Ισλανδίας μετά από καλή εμφάνιση έχοντας για πρώτη σκόρερ τη Φασούλα με 22 πόντους.

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά η Εθνική Νέων Γυναικών άρχισε να βρίσκει ρυθμό και να «χτίζει» μια διαφορά με όπλο την άμυνά της. Η Ελλάδα 8.30 από την έναρξη του αγώνα ήταν μπροστά με 20-9, ενώ στη συνέχεια και με την άνοδο της Φασούλα που είχε 16 πόντους στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 39-21 στο 20ο λεπτό.

Η Εθνική συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και ανέβασε τη διαφορά στο +23 (48-25) με καλάθι της Φασούλα, λίγο αργότερα έγινε το 53-26 με τρίποντο της Τζουγκράκη με το σκορ να είναι 57-34 με το τέλος της τρίτης περιόδου.

Τίποτε δεν άλλαξε στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Εθνική να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ, η διαφορά έφτασε και στο +34 (72- 38) και τελικά να σημειώνει μια άνετη νίκη με 72-42  επί της Ισλανδίας.

Δεκάλεπτα: 20-13, 39-21, 57-34, 72-42
ΕΛΛΑΔΑ: Τζουγκράκη 4(1), Στεφάνου 2, Βιντσιλαίου Α. 2, Κολλάτου 12, Κατσαμούρη 2, Βιντσιλαίου Σ. 4, Ντάνου 7(1), Γεροστεργίου 8, Καρλάφτη 7(1), Δανδουλάκη 2, Δημητριάδου, Φασούλα 22.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χραφνκελσντότιρ 4, Αρναρντότιρ 2, Σιγκουρνταντότιρ 1, Γιονσντότιρ Τ. 5, Σταϊντορσντοτιρ, Φαλσντότιρ, Αγκουστσντότιρ 9, Γκουναρντότιρ Ε. 4, Γκουναρντότιρ Μπ., Πετουρσντότιρ 8, Ρομπερτσντότιρ 8,  Γιονσντότιρ Ι. 1.