Ηττα από την Τσεχία σε νεκρό χρόνο ύστερα από παράταση για την Εθνική Νέων Γυναικών-Αδοξος αποκλεισμός από την τετράδα για την Ελληνική ομάδα

Δεν τα κατάφερε η Εθνική Νέων Γυναικών στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Β’ Κατηγορίας που διεξάγεται στο Ισραήλ. Ηττήθηκε στην παράταση από την Τσεχία με 75-73 (κ.α. 63-63) δεν πέρασε στα ημιτελικά και πλέον θα αγωνιστεί για τις θέσεις 5-8 της διοργάνωσης.

Η Εθνική προσπάθησε, γύρισε το παιχνίδι και το πήγε στην παράταση, αλλά τα λάθη σε κρίσιμα σημεία στάθηκαν καθοριστικά.

Η Εθνική με το ξεκίνημα προηγήθηκε με 4-0, όμως η Τσεχία αντέδρασε παίρνοντας τα ηνία με 7-4. Το ματς έγινε ντέρμπι με τις δυο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 13-11, ωστόσο η αντίπαλος βρήκε τρόπο να κάνει το 15-13 και λίγο πιο μετά το 18-15. Ένα καλάθι από την Φασούλα μετά από επιθετικό ριμπάουντ έφερε το ματς στα ίσα (18-18) με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Δυο καλάθια από την Τζουγκράκη έκαναν το 22-18 και λίγο αργότερα με προσπάθειες της Φασούλα έγινε το 26-20 με τις παίκτριες του Γερεουδάκη να δείχνουν θετικά στοιχεία. Η Τσεχία μείωσε σε 28-26, όμως η Τζουγκράκη με τρίποντο έκανε το 31-26 και το ημίχρονο τελείωσε με 33-33.

Η Τσεχία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και γρήγορα έκανε το 38-34, η Ελλάδα βρήκε τις λύσεις και ισοφάρισε σε 38-38, όμως και πάλι η αντίπαλος πήρε μια μικρή διαφορά με 43-39. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με τρίποντο της Ντάνου έφερε το παιχνίδι στον πόντο (43-42) στο 27 και ισοφάρισε με βολή της Φασούλα (43-43).

Από ένα φάουλ της Καρλάφτη και ένα αντιαθλητικό της Ντάνου το σκορ έγινε 47-43 για να ακολουθήσει και ένα τρίποντο της Γκαϊσλέροβα που έκανε το 50-43.

Τρεις βολές από την Κολλάτου μείωσαν σε 50-46 (δόθηκε αντιαθλητικό) και η ίδια παίκτρια επίσης από τη γραμμή του φάουλ έκανε το 50-48. Αμέσως μετά η Λία Ντανου με τρίποντο στο 29’ έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 51-50. Τα πολλά λάθη ωστόσο κόστισαν και έτσι η Τσεχία έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 57-51.

Με την Κολλάτου η Εθνική μείωσε σε 58-53 στο 33’, δεν είχε όμως ανάλογη συνέχεια, καθώς η Τσεχία πήγε τη διαφορά στο +7 (62-55). Η Καρλάφτη μείωσε σε 62-57 και η ίδια με τρίποντο έκανε το 62-60 1.53 από το τέλος.  Η Φασούλα 24’ δεύτερα από το τέλος με ½ βολές μείωσε σε 62-61 και η Μαλέτκοβα στα 13 δευτερόλεπτα είχε και αυτή ½ βολές κάνοντας το 63-61. Η Φασούλα στα 9 δευτερόλεπτα ισοφάρισε σε 63-63 και το παιχνίδι πήγε στην παράταση, καθώς το σουτ της Κρεϊζοβα ήταν άστοχο.

Η Γεροστεργίου με την έναρξη της παράτασης  με 1/2 βολές έδωσε προβάδισμα στην Εθνική, όμως η Τσεχία απάντησε κάνοντας το 67-64. Η Καρλάφτη μείωσε σε 67-66 και η Τζουγκράκη έκανε το 68-67. Η Μαλετσκόβα, όμως, με τρίποντο έκανε το 70-68 με τη Τζουγκρακη 1.52 να ισοφαρίζει με δύο βολές. Ακολούθησαν λάθος επιθέσεις, χάθηκαν κάποια επιθετικά ριμπάουντ και η Κρεϊζοβα με τρίποντο 35’’ από το τέλος έκανε  το 73-70. Η Τζουγκράκη με τη σειρά της απάντησε με τρίποντο και ισοφάρισε στα 23’’ σε 73-73 με το ματς να έχει δραματική εξέλιξη. Το καλάθι, όμως, της Στουπάλοβα στην εκπνοή έδωσε την νίκη στην Τσεχία με 75-73.

Δεκάλεπτα: 18-18, 33-33, 57-51, 63-63 (κ.α.), 75-73
ΤΣΕΧΙΑ (Μάρτινεκ): Σουκάλοβα 14, Γκαϊσλεροβα 11(3), Στουπάλοβα 4, Σίποβα 13(1), Κρεϊζοβα 12(2), Κλοκοτσνίκοβα, Ζίτκοβα 4(1), Ροκόσοβα 6, Χόσκοβα 7(1), Μαλέτσκοβα 4(1).

ΕΛΛΑΔΑ (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 14(2),  Βιντσιλαίου Α., Κολλάτου 9, Βιντσιλαίου Σ., Ντάνου 13(2), Γεροστεργίου 8, Καρλάφτη 11(1), Δανδουλάκη, Δημητριάδου, Φασούλα 18.