Ηττα από την Γαλλία για την Εθνική Παγκορασίδων στο τουρνουά φιλίας της Σάμου

Η  Εθνική Παγκορασίδων ηττήθηκε από τη Γαλλία με 46-66 στο πλαίσιο της δεύτερης μέρας του τουρνουά Φιλίας που διεξάγεται στην Σάμο. Η ελληνική ομάδα έχασε ουσιαστικά την επαφή με το σκορ στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς στο πρώτο μισό ο αγώνας ήταν ισορροπημένος. Αύριο στις 9μ.μ. η Ελλάδα αντιμετωπίζει την Ιταλία.

Διαιτητές: Μπαένα (Ισπανία), Φροζολίνι (Ιταλία)
Δεκάλεπτα: 10-13, 25-29, 35-45, 46-66
Ελλάδα (Μπακογεώργος): Γούλα 5 (4 α), Πολυμένη 1, Δερμιτζάκη, Λέξα 12 (9ρ), Νάτσκου, Μποσγανά 3, Καστρινάκη, Θεοδώρου, Τριανταφύλλου, Λιγνού 1, Παπαδοπούλου 8, Χατζηλεοντή 16 (6ρ)
Γαλλία (Μπορντό): Φαρσί 4, Καρντενάλ 9, Κέσλερ 18, Ντετσάρτ 9, Νταραμί 5, Μπουσιέρ, Μοστάρ 14, Εμπού 4, Ρεϊνό, Σίντα Αμπεγκά 3, Ρίτσμοντ, Νιαρέ

*Η Ισπανία μετά τη χθεσινή της ήττα στην πρεμιέρα του τουρνουά Φιλίας στη Σάμο, επέστρεψε πιο δυνατή και έφτασε εύκολα στη νίκη επί της Ιταλίας, όπως δείχνει και το τελικό 69-43, «καθαρίζοντας» μάλιστα το παιχνίδι ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο.

Διαιτητές: Μααραβί – Τσολάκος
Δεκάλεπτα: 24-7, 41-16, 51-35, 69-43
Ισπανία (Λαχόζ): Ντεμπέλε 7, Λαμάνα 4, Ρουέδα 2, Σάντσεθ 7, Κουέβα 4, Μάτο 14, Γκαρθία 9, Κάπελ 9, Σουμπιράτς 2, Τόρες 5, Φράιλε 6, Σιφάουι
Ιταλία (Τζέμπια): Μποβέντζι 8, Νατίβι, Αλέβι 2, Τουρέλ 6, Νατάλι 11, Λεονάρντι 3, Νανέτι 2, Ρόνκι, Σπινέλι 5, Λεοναρντίνι 5, Φρανκίνι, Τσελάνι 1