Δυσκολεύουν τα πράγματα για την Εθνική Νεανίδων-Ηττα με 65-80 από την Βοσνία Ερζεγοβίνη και θα παλέψει στα δύο επόμενα παιχνίδια να αποφύγει τον υποβιβασμό-Φοβερή και πάλι η Ελενα Τσινέκε-Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα

«Κατέρρευσε» στην τελευταία περίοδο η Εθνική Νεανίδων που γνώρισε την ήττα με 65-80 από την Βοσνία Ερζεγοβίνη. Τώρα οι διεθνείς μας θέλουν δύο νίκες το Σαββατοκύριακο για να αποφύγουν τον υποβιβασμό στη δεύτερη κατηγορία.

Απόλυτα ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο καθώς καμιά από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Ακόμα και όταν η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα +4, η Βοσνία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18, που ήταν και το σκορ δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Βοσνία εξαπέλυσε μεγάλη αντεπίθεση και κατάφερε όχι απλά να προηγηθεί στο σκορ αλλά να φτάσει τη διαφορά στο +10 (20-30), έξι λεπτά πριν από το ημίχρονο. Ωστόσο με ένα επί μέρους 6-0 η ελληνική ομάδα μείωσε σε 26-30, και σαν να μην έφτανε αυτό κατάφερε να προηγηθεί και πάλι στο σκορ με τη λήξη του δεκαλέπτου (38-36).

Μια επανάληψη του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το τρίτο μέρος του αγώνα με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Η Βοσνία κατάφερε να ξεφύγει με +5 (40-45), όμως η εθνική μας κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει και να ανακτήσει το προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 56-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ήρθε η κατάρρευση για την ελληνική ομάδα. Η Βοσνία με ένα σερί 12-1 από 58-56 έφερε το σκορ στο 59-68, 5΄44΄΄ πριν το τέλος.  Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα όμως η επιθετική δεινότητα της Βοσνίας συνεχίστηκε και έτσι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +14 (64-78), 2΄26’’ πριν τη λήξη του αγώνα. Τα τελευταία λεπρά κύλησαν χωρίς σημαντική διαφοροποίηση στο σκορ με τη Βοσνία να παίρνει τη νίκη με το τελικό 65-80.

Πλέον η Εθνική Νεανίδων θα αγωνιστεί για τις θέσεις 13-16 με την ηττημένη του αγώνα Κροατία-Λιθουανία.

Δεκάλεπτα: 18-18, 38-36, 56-54, 65-80
Διαιτητές: Βασσάλο, Όλνταζι, Ουίλιαμς
Ελλάδα (Καφαντάρη): Κοντογεώργου 1, Τσινέκε Ε. 26(2), Τζανετάτου 10(2),Μυλωνάκη 5, Αναστασοπούλου, Τσινέκε Κ. 7(1), Παναγιωτοπούλου 5, Κούκη 6, Χατζηβασιλείου, Πράπα 2, Τσιχλάκη, Στούπα 3.
Βοσνία & Ερζεγοβίνη (Λόγο): Μίτριτς 17(1), Βίσκοβιτς 19(2), Γκλότιτς, Αζίνοβιτς 15(3), Ζούμπακ, Χέλιτς 10, Κράκιτς 11, Πέριτς 2, Ντομούζιν 6.