Ηττα με 87-63 για την Εθνική Νεανίδων από την καλύτερη Ουγγαρία-Φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι

Τη δεύτερη ήττα της γνώρισε η Εθνική Νεανίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Σοπρόν της Ουγγαρίας. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν κατάφερε απέναντι στην «οικοδέσποινα» Ουγγαρία η οποία επικράτησε με 87-63.

Η Εθνική μας ομάδα κατέλαβε την 3η θέση του Β΄ ομίλου και στην φάση των «16» θα αντιμετωπίσει σε νοκ άουτ αγώνα τη Σουηδία.

Οι παίκτριες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος δεν ξεκίνησαν με τον καλύτερο τρόπο την αναμέτρηση και έδωσε το δικαίωμα στις Ουγγαρέζες να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (23-12). Στη δεύτερη περίοδο οι Ελληνίδες προσπάθησαν να κλείσουν την ψαλίδα, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη και οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 42-28.

Στην επανάληψη οι Ουγγαρέζες ανέβασαν ταχύτητα και δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα αντίδρασης στην Εθνική μας. Η αμυντική τους λειτουργία δεν άφησε τις Ελληνίδες να κάνουν το παιχνίδι τους και το σκορ έκλεισε στο 69-48. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, αφού ο νικητής είχε κριθεί ήδη, με το τελικό σκορ να είναι το 87-63.

Δεκάλεπτα: 23-12, 42-28, 69-48, 87-63
Ουγγαρία (Μπάλογκ): Πουζτάι 12(2), Ζουκόρ 2, Κανιάσι 6, Λέλικ 14(2), Μπόρος 1, Γέρεμπεν 9, Βάργκα 2, Γιουχάζ 25(1), Κάραγκιτς 5, Ντολ, Μέρεζ 4, Κόβακς 7.
Ελλάδα (Καφαντάρη): Τζανετάτου 2, Τσινέκε Κ. 8(2), Τσινέκε Ε. 10(1), Μυλωνάκη 6(1), Στούπα, Πράπα 12, Κούκη 8, Χατζηβασιλείου 2, Παναγιωτοπούλου 2, Αναστασοπούλου 6, Τσιχλάκη, Κοντογεώργου 7.