Πρώτη επιτυχία για τις Ελπίδες Ηλιούπολης-Φωτορεπορτάζ και βίντεο από τον αγώνα με τον Πύρρο Ευόσμου

Σημαντική νίκη για τις Ελπίδες χθες στο ΔΑΚ Ηλιούπολης επί του Πύρρου Ευόσμου με 69-48 στα πλαίσια της 3ης  αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ2 ΕΚΑΣΘ.

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και παρότι οι Ελπίδες ξέφυγαν με δέκα πόντους στα μέσα της δεύτερης περιόδου (33-23) ο Πύρρος επέστρεψε με ένα σερί 8-0 φέρνοντας στο ημίχρονο το σκορ στο καλάθι (33-31). Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε αποκλειστικά στις Ελπίδες, βελτίωσαν την άμυνα τους και ανεβάζοντας  ρυθμό και ταχύτητα  πήγαν την διαφορά σε διψήφιο αριθμό φτάνοντας έτσι στην νίκη με το τελικό 69-48.

Η ομάδα της Ηλιούπολης πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα μετά τα δυο ανεπιτυχή εκτός έδρας αποτελέσματα με ΠΟΞ και Λαγυνά. Νίκη σημαντική με έναν δυνατό αντίπαλο κυρίως για την ψυχολογία της ομάδας. Επόμενο ματς την Τετάρτη 25/10 με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο Μελισσοχωρίου στο γήπεδο του Δρυμού.

Δεκάλεπτα: 21-16, 33-31, 55-40, 69-48
Διαιτητές: Τζεκάκης-Μαγή
Ελπιδες Ηλιουπολης (Μουρατίδης): Κατσουπάκης 7(1), Κασούμης 7(1), Γιαννακίδης 4, Δημητρίου 7, Σταμάτης 12, Ριμπίτσκι 10, Χασιώτης 3, Σπάρταλης, Κυριαζίδης 19(2), Μαυρουδής.
Πύρρος Ευόσμου (Γερακούδης): Μπασιάκος 2, Ξανθόπουλος 11(3), Φουρνιώτης, Ψύλλας 13, Παπαδόπουλος Λ. 11(1), Διαμαντής 4(1), Παπαδόπουλος Κ. , Δασοπουλος, Κυπαρισίδης 5(1), Πασχαλίδης 2.