Μόνες στη δεύτερη θέση οι Ελπίδες Ηλιούπολης-Φωτορεπορτάζ και στιγμιότυπα από την εκτός έδρας νίκη επί του Πύρρου Ευόσμου

Σημαντική εκτός έδρας νίκη πέτυχαν προχθές οι Ελπίδες Ηλιούπολης επί του Πύρρου Ευόσμου με 47-53 στο γήπεδο της ΧΑΝΘ.

Οι Ελπίδες μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα, επέβαλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου έως και 14 πόντους διαφορά (7-21). Ο Πύρρος στην συνέχεια αντέδρασε και ισορρόπησε κάπως το παιχνίδι 21-28 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος  μέχρι το τέλος με τις Ελπίδες να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα από 3-7 πόντους το οποίο και εν τέλει διατήρησαν παίρνοντας έτσι το ροζ φύλλο με το τελικό 47-53.

Η ομάδα της Ηλιούπολης με αυτή τη νίκη διατηρείται μόνη στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας του ομίλου, κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος και τους ομίλους ανόδου της Γ2 κατηγορίας.

Δεκάλεπτα: 7-17, 21-28, 33-40, 47-53
Διαιτητές: Σιαμαντούρας-Παπαδόπουλος Κ.
ΠΥΡΡΟΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (Γερακούδης): Μπασιάκος, Διαμαντής 7, Ξανθόπουλος, Ψύλλας 9(1), Παπαδόπουλος Λ. 16(1), Παπαδόπουλος Κ. 7(1), Τορουνίδης, Τουμπαρίδης 6, Πασχαλίδης 2.
ΕΛΠΙΔΕΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μουρατίδης-Νικολαΐδης): Κατσουπάκης 9(1), Κασούμης, Γιαννακίδης 8, Δημητρίου 4, Σταμάτης 7, Ριμπίτσκι 6, Χασιώτης 1, Μισιούδης, Κυριαζίδης 16(3), Μαυρουδής 2.