subito

9 Απρ 2017

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα ΚΣ Γέφυρας-Ασπίδα Ξάνθης για την Β΄ Εθνική Ανδρών

«Φόρτσαρε» στο τέλος ο Αγιος Νικόλαος Καλαμαριάς

Με επιμέρους σκορ 21-3 στην τελευταία περίοδο, ο Αγιος Νικόλαος Καλαμαριάς επικράτησε με 65-43 του Θριάμβου Ταγαράδων.

Πρόκριση από σήμερα για το παιδικό του ΠΑΟΚ

Με το εντυπωσιακό 37-70 επικράτησαν εκτός έδρας της Ακαδημίας Αστέρια οι παίδες του ΠΑΟΚ εξασφαλίζοντας από σήμερα την παρουσία τους στην τελική φάση της ΕΚΑΣΘ.

Συνεχίστηκαν τα προκριματικά Νότου για τα Πανελλήνια εφήβων και νεανίδων- Στα τελικά ο Προμηθέας Πάτρας και ο Ηρόδοτος

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε την πρόκριση για την τελική φάση του Πανελληνίου Εφήβων που θα διεξαχθεί στη Σκάλα της Λακωνίας (19-23/4) μετά το 69-47 επί της Δόξας Λευκάδας.

«Δύο στα δύο» για Απόλλωνα Πτολεμαΐδας και Πάνθηρες Καβάλας στα προκριματικά Βορρά για το Πανελλήνιο Νεανίδων

Διπλασίασαν τις επιτυχίες οι Πάνθηρες Καβάλας και ο Απόλλων Πτολεμαΐδας στη δεύτερη μέρα των προκριματικών αγώνων Βορρά για το Πανελλήνιο Νεανίδων, καθώς οι πρώτοι επικράτησαν του Ολυμπιακού Βόλου με 60-44 και η ομάδα της Δυτικής Μακεδονίας με 68-22 των Σιθώνων. Αναλυτικά τα παιχνίδια:

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους δύο ομίλους της Β΄ Εθνικής Ανδρών-Συνεχής ανανέωση

ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΡΑ

Τα αποτελέσματα

Ρεκόρ τριπόντων στην Α2 γυναικών από την Ταντουρόφσκα του Ολυμπιακού Βόλου

Παρελθόν αποτελεί το ρεκόρ της Τσαμπούρη (77 τρίποντα), καθώς σήμερα η Ταντουροφσκα έβαλε πέντε και είχε ήδη φτάσει τα 73 από την προηγούμενη αγωνιστική,  όποτε έφτασε τα 78 στη φετινή σεζόν με μ.ο 3,5 τρίποντα ανά αγώνα.

Τα φύλλα αγώνα, τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική στους ομίλους της Γ΄ Εθνικής Ανδρών

ΒΟΡΡΑΣ

Α΄ ΟΜΙΛΟΣ

Τα φύλλα αγώνα του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών

Φάρος Κερατσινίου – Άρης Πετρούπολης 80-75

Διπλασίασε τις νίκες ο Πιερικός Αρχέλαος στα προκριματικά Βορρά για το Πανελλήνιο εφήβων

Με νίκες συνέχισαν τις υποχρεώσεις τους ο Πιερικός Αρχέλαος και ο Αστέρας Καβάλας στα προκριματικά Βορρά για το Πανελλήνιο εφήβων, καθώς επικράτησαν ο πρώτος με 66-52 της Φαλώρειας και ο δεύτερος με 50-57 του ΑΣ Καστοριάς. Αναλυτικά:

Διαφορά 57 πόντων για την Δάφνη

Σε ένα ακόμη παιχνίδι που δεν αντέχει κριτικής η Δάφνη Αγίου Δημητρίου επικράτησε στην Γλυφάδα της Τερψιθέας με 31-88.

Καθαρή επικράτηση για τον Αρη

Εχοντας προβάδισμα σε όλο το παιχνίδι ο Αρης επικράτησε άνετα με 75-65 του Κρόνου Αγίου Δημητρίου. Ο αγώνες ήταν χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς οι «κίτρινες» θα αντιμετωπίσουν τον Πανιώνιο στη μάχη για την σωτηρία τους.

Μεγάλη νίκη επί του Παναθηναϊκού για τον ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ

Ο ΠΑΟΚ ΚΥΑΝΑ ήταν ο νικητής του μεγάλου ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής καθώς κατάφερε να επιβληθεί του Παναθηναϊκού με 55-50 σε μία δυνατή αναμέτρηση που κράτησε το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος. Μετά από αυτή τη νίκη ο «Δικέφαλος» αν επικρατήσει και στην τελευταία αγωνιστική αποφεύγει τα πλέι-άουτ.

Νέος περίπατος για τον Ολυμπιακό

Εύκολο μεσημέρι για τον πρωτοπόρο της βαθμολογικής κατάταξης Ολυμπιακό, που δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί του Πρωτέα στην Βούλα. Οι «ερυθρόλευκες» επιβάλλοντας τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα κατάφεραν να επικρατήσουν εύκολα, με 92-45 και να συνεχίσουν ακάθεκτες στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών.

Ακόμη πιο κοντά στην σωτηρία ο Παναθλητικός Goalbet

Παίρνοντας το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα, ο Παναθλητικός  Goalbet  κατάφερε για ένα ακόμη παιχνίδι να φύγει νικητής επικρατώντας με 69-67 του Πανιωνίου, και να πάει στο τελευταίο παιχνίδι με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, για να διεκδικήσει μια νίκη που θα τον εδραιώσει στην Α1 καθώς θα ξεφύγει από τη ζώνη των play out.

Καθαρή επικράτηση για τον εξαιρετικό Αθηναϊκό

Δίκαιη νίκη του Αθηναϊκού απέναντι στην Νίκη Λευκάδας με σκορ 76-60 στα πλαίσια της προτελευταίας αγωνιστικής της Α1 Γυναικών.

Νίκη γοήτρου για τον ΕΟ Σταυρούπολης

Πολύ δύσκολα και ύστερα από παράταση ο ΕΟ Σταυρούπολης επικράτησε στις Σέρρες με 60-62 του ΑΟ Σερρών. Οι νικήτριες είχαν διαφορά δέκα πόντων στο ημίχρονο, όμως η αποβολή της Μυγδαλιά στο 25ο λεπτό με πέντε φάουλ επηρέασε την ομάδα. Η επιτυχία αφιερώνεται από όλους στην Αντωνιάδου που τραυματίστηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης.

«Φόρτσαρε» μετά το δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός Βόλου-Φωτορεπορτάζ από τη νίκη στο Νέο Ρύσιο

Καλύτερος μετά τη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός Βόλου επικράτησε στο Νέο Ρύσιο με 45-59 της Αναγέννησης. Οι Θεσσαλοί αγωνίστηκαν χωρίς τις νεάνιδές τους και την τραυματία Κυριατζίδου.

Εύκολη νίκη για τον Πιερικό Αρχέλαο

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 69-37 των Τιτάνων Δράμας, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για την 22η και τελευταία αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Επιτέλους σωτηρία για την Ασπίδα Ξάνθης

Η ομάδα… ασανσέρ όπως χαρακτήριζαν όλοι την Ασπίδα Ξάνθης δεν επιβεβαίωσε φέτος τον «τίτλο» της, καθώς για πρώτη φορά στην Ιστορία της μετά τη νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα με 48-40 θα παραμείνει και του χρόνου στην Α2 γυναικών, άσχετα από τα αποτελέσματα της τελευταίας αγωνιστικής στην Α1.

Παρά πέντε…. εκατό για τον Ηρακλή

Εντυπωσιακός στην τρίτη περίοδο (30-6 επιμέρους σκορ) ο Ηρακλής επικράτησε με 95-49 της Ολύμπια Λάρισας και θα αντιμετωπίσει την Κυριακή του Θωμά (23/4) στον Βόλο τον δεύτερο του ομίλου Νότου της Α2 γυναικών.

Ανετη νίκη στο τοπικό ντέρμπι για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς-Τιμήθηκε η Φλώρου που αποχωρεί

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ο Απόλλων Καλαμαριάς επικράτησε με 67-43 στο τοπικό ντέρμπι της ΑΕ Πυλαίας. Στο ημίχρονο του αγώνα τιμήθηκε η Χριστίνα Φλώρου που αποχωρεί από την ενεργό δράση με πλακέτα από την ομάδα της και λουλούδια από τους αντιπάλους.

Τα αποτελέσματα, η βαθμολογία και η επόμενη αγωνιστική σε Α1 και Α2 γυναικών-Ενημέρωση και κατά την διάρκεια των αγώνων

Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Το σημερινό πρόγραμμα της ΕΚΑΣΘ

Τα τουρνουά μίνι αγοριών και κοριτσιών ξεχωρίζουν από τα σημερινά παιχνίδια της ΕΚΑΣΘ που είναι τα εξής:

Το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες-Οι βαθμολογίες σε Α1 και Α2 γυναικών

Παιχνίδια για την Β΄ και την Γ΄ Εθνική ανδρών καθώς και για την Α1 και Α2 γυναικών περιλαμβάνει το σημερινό πρόγραμμα στις εθνικές κατηγορίες που είναι το εξής:

Ζαφειρούδης: «Δείξαμε ποια είναι η καλύτερη ομάδα»

Συλλέκτης… τίτλων τείνει να γίνει ο ΠΑΟΚ στο εφηβικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΘ, καθώς έκανε το three peat με τη νίκη του επί του Άρη με 57-46 πανηγυρίζοντας ένα ακόμη πρωτάθλημα. Μία νίκη που ήρθε δύσκολα, καθώς οι παίκτες του ΠΑΟΚ στο τέλος της αναμέτρησης ήταν εμφανώς κουρασμένοι από τα πολλά παιχνίδια που έχουν δώσει. Και σε αυτό στάθηκε ο προπονητής των τιτλούχων Γιώργος Ζαφειρούδης, μετά το τέλος του ματς.

Συνεχίστηκαν τα προκριματικά Νότου για τα Πανελλήνια εφήβων και νεανίδων-Τα αποτελέσματα

Ο Προμηθέας Πάτρας επιβλήθηκε του Άρατου Κιάτου 92-37 και σήμερα στις 12.00 θα αντιμετωπίσει τη Δόξα Λευκάδας για την πρώτη θέση του δεύτερου ομίλου για τα προκριματικά του Πανελληνίου Εφήβων.

Ντάμπλ σκορ και… έξι για τις γυναίκες του ΠΣ Ευκαρπίας-Η βαθμολογία της Α΄ κατηγορίας της ΕΚΑΣΘ

Στον αγώνα που «άνοιξε την αυλαία» της τελευταίας αγωνιστικής της Α΄ ΕΚΑΣΘ γυναικών, ο ΠΣ Ευκαρπίας επικράτησε άνετα του Χορτιάτη με 68-31.