Εκαναν το… μπρέικ οι κορασίδες του Αρη-Επικράτησαν με 30-62 εκτός έδρας του ΠΑΟΚ και ισοφάρισαν σε 2-2 τις νίκες-Φωτορεπορτάζ του Κώστα Γκόρα (6944-415955)

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση ιδιαίτερα στην άμυνα οι κορασίδες του Αρη επικράτησαν στην έδρα του ΠΑΟΚ με 30-62 και ισοφάρισαν σε 2-2 τις νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια. Έτσι οι δύο ομάδες θα παίξουν και πέμπτο παιχνίδι, το οποίο θα είναι ο «τελικός» με το νικητή να κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή Θεσσαλονίκης.

Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί το βράδυ του Σαββάτου στη Μίκρα.
Οι «κίτρινες» ήταν πολύ καλύτερες μετά την δεύτερη περίοδο όταν προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων την οποία και αύξαναν συνεχώς μέχρι το τέλος του αγώνα. Με μεγάλη πρωταγωνίστρια την Ελενα Τσινέκε και εξαιρετικές τις Θώμογλου και Γιαννουσίου, έδειξαν ότι δε μπορούσαν με τίποτα να χάσουν τη νίκη. Ο ΠΑΟΚ είχε απίστευτη αστοχία, όπως φαίνεται και από τους 30 πόντους που πέτυχε σε 40 λεπτά αγώνα.
Δεκάλεπτα: 8-10, 12-27, 23-48, 30-62
Διαιτητές: Δαμίγος-Γραικός
ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος-Μελετιάδης): Χρυσοστομίδου 5(1), Αθανασιάδου 2, Παπαδοπούλου 2, Λαγκαδιώτου 3(1), Ζέρβα, Ράτζα 9, Διαμαντίδου 3, Σιακαβάρα 2, Κοντογεώργου 4.
ΑΡΗΣ(Τζιότζιος-Κουλακιώτης): Σικαλίδου, Τσινέκε Κ. 7(1), Τσινέκε Ε. 19, Βαντσιούρη 8(1), Θώμογλου 14(3), Γιαννουσίου 13, Νιγδέλη, Χριστάκογλου, Μπουντούκα 1.